< ? php shailan_dropdown_menu (menu1) ; ? >

Başak’ta Dolunay’a Ezoterik Bir Bakış

BAŞAK’TA DOLUNAY’A EZOTERİK BİR BAKIŞ

Her dolunay bir farkındalık zamanıdır. 25 Şubat’ta Başak Burcunda gerçekleşecek olan dolunay temaları , ezoterik anlamda neler ifade edebilir. Ezoterik kültürde Başak; “ Birbirimizi, kendimiz gibi sevebilme” farkındalığını temsil eder. Bunu yapabilmek için öncelikle kendimizi sevmemiz gerekir. Kendini sevmeden ve bu dünyadaki  var oluş fonksiyonunu tam anlamıyla kavramadan bunu gerçekleştirmek pek mümkün olmaz. Ezoterik astrolojide, Balık –Başak aksının sembolize ettiği temaların başında bu konu gelmektedir. İnsanlığa hizmet etmek, koşulsuz sevgi duymak ve kendinden önce başkalarını düşünmek. Her iki burçta , birbirine zıt kutuplarda yer alsa bile aslında aynı prensibin, farklı görünümlerini ortaya koyar. Balık , ruhani ve spiritüel yanı daha gelişmiş bir bakış açısıyla dünyadaki rolünü sorgular, Başak ise daha somut, geliştirici ve iyileştirici yöntemler ve teknikler kullanarak insanlığın yaşam koşullarını daha iyi götürmeye çabalar. Bunu yaparken kendisinden fedakarlık etmek, özveride bulunmak konusunda tereddüt etmez.

Hem mitolojide, hem ezoterik kültürde, Başak burcu feminen bir prensiptir veya semboldür. Ana veya bakire olmakla alakalıdır. Toprak ana, ekinlerin tanrıçası, bakire , saf el değmemiş kız. Aslında bakıldığında bu iki nitelik birbirine zıt gibi görünmektedir. Hem anne olup, hem bakire nasıl olunacaktır. Başak burcu, hasat zamanını emeklerin meyvesini almayı temsil eder, hepimizi besleyen toprağın bereketini simgeler. Anne çocuğunu büyütmek için ona en doğru gıdayı vermeyi bilir. Kalbinde bunu yaparken, sevgiden başka bir beklentisi yoktur. Bu nedenledir ki, bakire kavramı da ona yakıştırılır. Saf ve temiz niyet yüklü eylemlerin, kendi bedenine yönelik beklentileri olmaksızın, sevgiyle paylaşılmasını sembolize eder.

Başak, avcı, toplayıcı türden bir yaşam süren insanlığın, tarıma geçişini ve gıda olarak kullandığı bitkilerin yetiştirilmesini simgeler. Karşılıksız sevgi kavramına ulaşabilmek için ilk önce sevgi dolu eylemlerin benimsenmesi gerekir. Tüm insanlığın beslenmesi için toprak ananın bereketi ve zengin çeşitlilikte bize sunduğu bitkilerin, meyve ve sebzelerin insanlığın hizmetine ve yararına sunulması işte bu eylemlerden biridir.

Bilginin, erdeme dönüştürülmesi, sevginin bir forma dönüştürülmesi hep Başak’la alakalı temalardır. Başak ezoterik astrolojide Aktif Zeka adını verdiğimiz zihinsel ifade kalıplarında yer alır. Bu kalıp, analitik ve pragmatik bir biçimde işleyebilen ve her maddenin işlevini ve işlerliğini ortaya koyabilen bir zekayı temsil eder. Toprak grubundan burçlar için bu tema değişik yansımalarla her zaman geçerlidir diyebiliriz.

BALIK-BAŞAK AKSI : Ay Başak-Güneş Balık yerleşimi ile gerçekleşecek bu dolunay’da düşünce ve inanç, amaç  birliğine varabilmek için bir mücadele vermek gerekecektir. İnsanlara anlayış göstermek gerektiğinin bilincine varmalıyız. Her yapılan eylemi en ince detayına kadar incelemek ve analiz edip, bir mantık çerçevesine oturtmak ihtiyacı duyabiliriz. Bir işi iyi niyetle, sevgi prensibini gözeterek yapmak veya pragmatik bir amaçla çıkarlar gözetilerek yapmak arasındaki farkı gözlemleyebiliriz.

Bu dolunay’da  uygun bir Başak teması olan temizlik ve arındırma konularını öne çıkararak, kalbimizde veya zihnimizde yer alan sevgisiz eylemlerin tortularını arıtacak, sevgi dolu ve karşılıksız iyilikler yaparak , spiritüel farkındalığımızı mükemmelliğe yöneltebiliriz.

Bahar’a az kaldı, Başak’ın sembolize ettiği doğanın bereketinin keyfini çıkaracağımız günlere bir an önce kavuşmak dileğiyle,

Naz Bayatlı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir