İKİZLERDE DOLUNAY 14 ARALIK 2016

İKİZLER YAY AKSINDA DOLUNAY 14 ARALIK 2016

MODERN BİR DON KİŞOT VE SANCHO PANZA HİKAYESİ ( KENDİ YELDEĞİRMENLERİMİZİ YARATTIK VE SAVAŞTIĞIMIZ NEYSE BİR DURUP GERÇEKLİĞİMİZİ SORGULAMA ZAMANI )

ODAK NOKTASI : HEDEFİ GÖRÜYORUM. HEDEFE ULAŞACAĞIM

GÜNLÜK HAYAT İÇERİSİNDEKİ SIRADANLIĞI, YÜKSEK İDEALLERİMİZ İ KAYBETMEDEN, YENİ BİR VİZYONA DÖNÜŞTÜREBİLMEYİ DENEMELİYİZ. BAZEN BİR DON KİŞOT KADAR ONURLU VE ŞÖVALYE RUHUYLA HAREKET ETMELİ, BAZEN DE SANCHO PANZA GİBİ HAYATIN SIRADANLIĞINI ESPRİ VE KIVRAK ZEKA İLE YENİP ÜSTESİNDEN GELMEYE ÇALIŞMALI.
Güneş’in Yay burcunda yer aldığı bu dolunay, hem Yay burcunun temsil ettiği sembolizm ile kendimizi nasıl gerçekleştirmek istediğimizi yansıtır, hem de İkizler burcunda yer alan Ay ile duygusal temalarımızda iletişim ve bilgiyi kullanma, ifade etme, aktarma ve ulaştırma konuları çerçevesinde bir farkındalık , belki mini bir kriz yaratabilir. Yay temsil ettiği arketip anlamıyla yarı at yarı insan Santor sembolizmini taşır. Elindeki ok ile gökyüzünü işaret etmektedir. Yay İnsan olmanın ve materyal boyutta yer almanın zorluklarını deneyimlerken, bir yandan da her birimizin içinde var olan tanrıdan gelen özümüzü gözden kaybetmemenin ve yüksek idealleri olan bilincimizin perspektifini geniş tutup, bizi gerçek insan yapan değerleri unutmamamız gerekliliğini bize hatırlatır.
Yay aynı zamanda, ezoterik astrolojide Balık burcuyla beraber 6. Işın’da yer alır. Ruhsal yolculuğumuzun bağlı olduğu inançlar ve felsefeler doğrultusunda yaşam sürdürmek prensibini temsil eder. Yay hepimizin içinde yer alan şövalye ruhunu sembolize eder. Bu bağlamda Yay arketipini roman kahramanı Don Kişot’a benzetebiliriz. Don Kişot yüksek idealleri ve vizyonu peşinde ömür boyu bitmeyecek bir sefere çıkmıştır. Kendi inançlarının doğruluğundan asla şüphe etmez ve haklı olduğu ideallerinden ödün vermez. Don Kişot’un hikayesi din savaşlarının yaşandığı bir dönemde İspanya’da yazılmıştı. Bu nedenle roman 6. Işını yansıtan din ve inanç temasını da yansıtmaktadır. 6. Işın bir diğer anlamıyla prensesi için her türlü savaşa gözü pek bir biçimde atılıp, sevdiği kadının onurunu korumak için kendi hayatını vermekten çekinmeyecek bir beyaz atlı prens kavramı ile de özdeşleştirilir. 6. Işın toplumun gelenek ve görenekleri içerisinde kadın-erkek ilişkilerini, evlilik yaşamını ve bireyin toplumdaki görevlerini ve rolünü içerir. Bir amaca bağlanan insan ruhu ve zihninin neler yapabileceğini anlatır. Don Kişot hayalinde yarattığı Dulcinea karakteri için şövalye ruhunu kaybetmeden onun onurunu korumak için savaşır. O kendi soylu gerçeklerini yansıtmayan bir dünyada, kendi zihninde yarattığı bir vizyon ve idealle yollara düşmüş ve yanına bence İkizler karakterini çok güzel yansıtan okuma yazması olmayan bir çiftlik işçisi olan fakat oldukça kıvrak zekalı ve nükteli bir kişilik olan Sancho Panza’yı da alır. Soylu bir şövalye olduğuna inandığı efendisinin çılgınlıklarında ona yoldaş olurken, deli dolu halleri yüzünden başına bir şey gelmemesi için elinden geleni yaparak sadakatini gösterir. Efendisinin hayal gücü ile dolu uzun tiratlarına kısa ve gerçeklerden asla kopmayarak esprili cevaplar vererek yaşadıkları durumun gerçeküstü saçmalıklarına pratik çözümler bulur.

Yay –İkizler aksında yer alan bu dolunay her birimizin hayal gücünü ve bazen kendi gerçeklerimize uymayan bir dünya ve insan ilişkileri çerçevesinde kendimizi yeniden konumlandıracak duygusal olgunluğa erişme çabasını temsil ediyor. Algı hataları, ve zihnimizin bize oynadığı oyunlar gerçek anlamıyla ne ifade ediyor bunu keşfetmeliyiz. Şövalye ruhumuzu kaybetmeden, dünyanın katı gerçeklerine biraz daha esprili ve gülen gözlerle bakıp yaşadığımızın durumlara kuş bakışı bakmayı denemeliyiz. Bize söylenen sözler ve peşinden koşmamız istenen idealler ve vizyonlar çerçevesinde kendi doğrularımızın nerede durduğuna bakmalıyız. Kendi ideallerimizden, duygusal koşullanmalarımızdan başka bir doğru olmadığı düşüncesine kapılmadan, onurumuzdan ve elbette dürüstlüğümüzden ödün vermeden kendi hedeflerimizin arkasında durabilmeliyiz. İkizler her süreci materyal plana çekebilecek, hayalleri somut ve insanlarla iletişim kurabilmemiz için gereken formata sokacak bakış açısını bize kazandıran yetenekleri temsil eder.
Duygularımıza tercüman olacak sözleri belki bulup çıkaramayacağız ama doğru insan ilişkisini kurmak amacıyla yaptığımız her onurlu davranış , her anlamda bizi yanlış davranmaktan alıkoyacaktır.

Hepimize içsel görümüzün arttığı ve bilgelik dolu bir dolunay diliyorum.
Naz Bayatlı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WordPress spam blocked by CleanTalk.