İkizler’de Dolunay’a Ezoterik Bir Bakış

İKİZLERDE DOLUNAY’A  EZOTERİK BİR BAKIŞ ( AY TUTULMASI -28 KASIM 2012)

MODERN BİR DON KİŞOT VE SANCHO PANZA HİKAYESİ ( KENDİ YELDEĞİRMENLERİMİZİ YARATTIK VE SAVAŞTIĞIMIZ NEYSE BİR DURUP DÜŞÜNME ZAMANI GELDİ SANIRIM)

İkizler-Yay aksında meydana gelecek bu tutulma senenin son tutulması olacak ve bundan sonraki tutulmalar Boğa-Akrep aksında gerçekleşecek. Geçen sene Haziran döneminde hayatınıza giren konuları hatırlamaya çalışın, bu dönemde karşınıza benzer temalar çıkabilir, benzer deneyimlerde bir farkındalık yaşayarak,  duygusal iklimimizin dengesini bozmuş bir olayın son perdesi yaşanabilir.

GÜNLÜK HAYAT İÇERİSİNDEKİ SIRADANLIĞI, YÜKSEK İDEALLERİMİZ İ  KAYBETMEDEN, YENİ BİR VİZYONA DÖNÜŞTÜREBİLMEYİ DENEMELİYİZ.  BAZEN BİR DON KİŞOT KADAR ONURLU VE ŞÖVALYE RUHUYLA HAREKET ETMEK ÖNEMLİ, BAZEN DE SANCHO PANZA GİBİ HAYATIN SIRADANLIĞINI ESPRİ VE KIVRAK ZEKA İLE YENİP ÜSTESİNDEN GELMEYE ÇALIŞMALIYIZ.

Güneş’in Yay burcunda yer aldığı bu ay, temsil ettiği arketip anlamıyla hem yarı at yarı insan Santor sembolizmini yansıtır. Elindeki ok ile gökyüzünü işaret etmektedir. İnsan olmanın ve materyal boyutta yer almanın zorluklarını deneyimlerken, bir yandan da her birimizin içinde var olan tanrıdan gelen özümüzü gözden kaybetmemenin ve yüksek idealleri olan bilincimizin perspektifini geniş tutup, bizi gerçek insan yapan değerleri unutmamamız gerekliliğini bize hatırlatır. Yay aynı zamanda, ezoterik astrolojide Balık burcuyla beraber 6. Işın’da yer alır. Ruhsal yolculuğumuzun bağlı olduğu inançlar ve felsefeler doğrultusunda yaşam sürdürmek prensibini temsil eder. Yay hepimizin içinde yer alan şövalye ruhunu sembolize eder.  Bu  bağlamda Yay arketipini roman kahramanı Don Kişot’a benzetebiliriz. Don Kişot yüksek idealleri ve vizyonu peşinde ömür boyu bitmeyecek bir sefere çıkmıştır. Kendi inançlarının doğruluğundan asla şüphe etmez ve haklı olduğu ideallerinden ödün vermez. Don Kişot’un hikayesi din savaşlarının yaşandığı bir dönemde İspanya’da yazılmıştı. Bu nedenle roman 6. Işını yansıtan din ve inanç temasını da yansıtmaktadır. 6. Işın bir diğer anlamıyla prensesi için her türlü savaşa gözü pek bir biçimde atılıp, sevdiği kadının onurunu korumak için kendi hayatını vermekten çekinmeyecek bir beyaz atlı prens kavramı ile de özdeşleştirilir. 6. Işın toplumun gelenek ve görenekleri içerisinde kadın-erkek ilişkilerini, evlilik yaşamını ve bireyin toplumdaki görevlerini ve rolünü içerir. Bir amaca bağlanan insan ruhu ve zihninin neler yapabileceğini anlatır. Don Kişot hayalinde yarattığı Dulcinea karakteri için şövalye ruhunu kaybetmeden onun onurunu korumak için savaşır. O kendi soylu gerçeklerini yansıtmayan bir dünyada, kendi zihninde yarattığı bir vizyon ve idealle yollara düşmüş ve yanına bence İkizler karakterini çok güzel yansıtan okuma yazması olmayan bir çiftlik işçisi olan fakat oldukça kıvrak zekalı ve nükteli bir kişilik olan Sancho Panza’yı da alır.  Soylu bir şövalye olduğuna inandığı efendisinin çılgınlıklarında ona yoldaş olurken, deli dolu halleri yüzünden başına bir şey gelmemesi için elinden geleni yaparak sadakatini gösterir. Efendisinin hayal gücü ile dolu uzun tiratlarına kısa ve gerçeklerden asla kopmayarak esprili cevaplar vererek yaşadıkları durumun gerçeküstü saçmalıklarına pratik çözümler bulur.

Yay –İkizler aksında yer alan bu Ay tutulması aslına her birimizin hayal gücünü ve bazen kendi gerçeklerimize uymayan bir dünya ve insan ilişkileri çerçevesinde kendimizi yeniden konumlandıracak duygusal olgunluğa erişme çabasını temsil ediyor. Algı hataları, ve zihnimizin bize oynadığı oyunlar gerçek anlamıyla ne ifade ediyor bunu keşfetmeliyiz. Şövalye ruhumuzu kaybetmeden, dünyanın katı gerçeklerine biraz daha esprili ve gülen gözlerle bakıp yaşadığımızın durumlara kuş bakışı bakmayı denemeliyiz. Bize söylenen sözler ve peşinden koşmamız istenen idealler ve vizyonlar çerçevesinde kendi doğrularımızın nerede durduğuna bakmalıyız. Kendi ideallerimizden, duygusal koşullanmalarımızdan başka bir doğru olmadığı düşüncesine kapılmadan, onurumuzdan ve elbette dürüstlüğümüzden ödün vermeden kendi hedeflerimizin arkasında durabilmeliyiz. İkizler her süreci materyal plana çekebilecek, hayalleri somut  ve insanlarla iletişim kurabilmemiz için gereken formata sokacak bakış açısını bize kazandıran yetenekleri temsil eder. Duygularımıza tercüman olacak sözleri belki bulup çıkaramayacağız ama doğru insan ilişkisini kurmak amacıyla yaptığımız her onurlu davranış , her anlamda bizi yanlış davranmaktan  alıkoyacaktır.

Sevgilerimle,

Naz Bayatlı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir