JÜPİTER-SATÜRN / SATÜRN PLÜTON DÖNGÜLERİ

JÜPİTER-SATÜRN DÖNGÜLERİ / SATÜRN PLÜTON DÖNGÜLERİ
NEO-LİBERALİZM KARŞISINDA NEO NASYONALİZM
“The Economist” dergisinde çıkan bir yazıyı okuduktan sonra 80’li yıllarda başlayan ekonomik ve politik trendlerin, astrolojik olarak büyük değişim döngülerini temsil eden Satürn’ün Jüpiter ve Plüton kavuşumlarının neyi sembolize ettiğinin anlaşılması bakımından incelenebilir. Linke tıklayarak siz de bu yazıyı okuyabilirsiniz. http://www.economist.com/news/leaders/21710249-his-call-put-america-first-donald-trump-latest-recruit-dangerous
SATÜRN VE JÜPİTER AÇILARI TARİH YAZAN AÇILARDIR. Önümüzdeki yıl gerçekleşecek Satürn Jüpiter sekstilleri bizi 2020 yılına götürecek olayların zeminini hazırlamakta. 2000 yılında yani bundan 16 yıl önce Mayıs ayında Boğa burcunda gerçekleşen Satürn Jüpiter kavuşumunun bir sonraki kavuşuma giden yolun son çeyreğine girmiş bulunmaktayız ve bir sonraki kavuşum çok çok önemli değişimlerin başlangıcına işaret edecek. Ocak 2020 de gerçekleşecek Satürn Plüton’un Oğlak’taki kavuşumundan sonra Aralık 2020 de kavuşumun elementi değişerek Hava burcuna geçiş yaparak Kova burcunda yer alacak ve bu hava grubundaki kavuşumların gerçekleşeceği 200 yıllık yeni bir döngü başlatacak.
Satürn ve Jüpiter kavuşumlarının arasında 20 şer yıl vardır. Bu süre zarfında geçen 20 yıl içerisinde global anlamda önemli değişimler gerçekleşir. Bu kavuşumlar 200 yıl boyunca aynı elementte yer alır. Toprak grubundaki kavuşumun artık bundan sonra Hava grubunda olacağını görüyoruz. Global atmosfer buna bağlı olarak değişim gösterecektir. 19yy dan beri toprak grubunda yer alıyordu. Bu dönemlerden başlayarak dünya sanayi devrimini yaşadı ve finansal temelli konularda hızlı bir gelişime ve piyasa kavramının oluşmasını izledik. Toprak maddi konulara çalışmaya emlak ve toprak alımlarına tarıma sahiplenme kavramına ekonomik olarak odaklı bir büyüme trendine işaret eder. Birikim ve yatırım arzusu güçlüdür. Hava burçlarına geçmesi ile birlikte rasyonel fikirler iletişim haberleşme hümanizm insan hakları toplulukların birlikte hareket etmesi hak eşitlik ilkeler ve prensipler sosyolojik olgular önem kazanacak. Bilim ve teknoloji, yenilikler icatlar ortaya çıkacak dil ve kültürlerin önemi çok daha vurgulanacak bu kesin.
SATÜRN PLÜTON KAVUŞUMU bahsettiğim Satürn Jüpiter kavuşumundan hemen önce meydana gelecek. Daha güçlü bir muhafazakar milliyetçi eğilimin ortaya çıkacağını göreceğiz. Satürn Plüton’un 80 li yıllardaki kavuşumu Reagan Thatcher dönemine denk gelmiş. 80 lerde başlayan silahlanma soğuk savaş ve milliyetçi akımların geri dönüşünü bekleyebiliriz. Neo liberal küresel güçlere karşıt yeni bir neo nasyonel akım güçlü bir biçimde ortaya çıkacak. The Economist’te çok güzel analiz edildiği gibi Trump Amerika’yı içine kapanmaya ve globalizmden uzaklaşmaya itecek. Yeni bir milliyetçilik söylemi yaratıyor. Reagan’ın hayalindeki Amerika parlayan bir yıldızdı, Trump ise öfkeli ve ulusal çıkarlarını öncelikle korumak için diplomasi yapmayacağını açık etmiş durumda. Trump’ın Ay’ı Bağımsızlık Deklarasyonu haritasının ASC derecesine düşüyor Mars Aslan’ı da 9. Evine denk geliyor. Savaşmaktan kaçınmayacağı , patriotizm eğilimi ile pek uluslararası arenada geri adım atmayacağı görülüyor. Neo nasyonalizm akımlarına girmiş bulunuyoruz. Satürn Jüpiter Kova kavuşumuyla da karşısında başka bir blok eğilimin de güçlü bir biçimde yerini alacağını gösteriyor. Dünya yine iki kutuplu bir düzene doğru hızla ilerliyor.
Naz Bayatlı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir