Mars Terazi Burcunda / yükselenlere göre neler neler…( 8 Aralık 2013 – 27 Temmuz 2014)

MARS TERAZİ BURCUNDA /yükselenlere göre neler neler…( 8 ARALIK 2013 – 27 TEMMUZ 2014)

UZUN İNCE BİR YOLDAYIZ

tumblr_ma00k9DeO91qasjnio1_500Dile kolay 8 ay Mars Terazi’de kalacak. Artık Mars Terazi’den öh getirene kadar bu burçta kalacağı için hepimiz birer ilişki uzmanı, diplomasi canavarı veya medeni ve adil olacağım diye diye olamayanların paspası haline gelebiliriz. Ya da ona buna yaranacağım diye  paspas olanları seyredip şişeceğiz. Mars gibi erkil, savaşçı, benlik duygusu ön planda, güç kazanmaya odaklı, mücadeleden kaçınmayan bir arketipin Terazi gibi Venüs yönetiminde bir burca yerleşmesi sanki bir savaşçının barış masasına oturmaya ikna olması gibidir. Kılıçlar kınına konur ve görüşmeler diplomasinin, denge kurmanın öncelikli olduğu ve karşılıklı olarak beklentilerin hak , hukuk, adalet zeminine oturtulmaya çalışıldığı bir çerçeveye bürünür. Bir sonuç alabilmek için müzakere yapılır. Mars Terazi burcunda ilişkilerde, ortaklıklarda uyum sağlamak adına ve iyi bir neden için bir miktar zarara uğramak konusunda risk almak ile kişisel  ilkeler ve amaçlar uğruna belli bir yitime doğru yürümeyi ve ilişkiler dengesini  bozmayı göze almak arasında bir ikilem oluşabilir. Asıl karar alınması gereken dengenin hangi tarafa kayacağıdır. Ama gel gör ki Mars Terazi’de kişi  tam anlamıyla ne yapmak istediğine karar verememektedir.

Terazi Öncü ve Hava grubundan bir burç olduğu için işi ele alabilir, sosyal alanda ilişkileri yeniden düzenleyebilecek inisiyatife sahiptir, düşünceleri , fikirleri ve idealizmi güçlü bir adalet duygusu ile objektif bir yaklaşımla inceleyip neyin doğru neyin yanlış olduğunu ortaya koyabilir. Burada sıkıntı olmaz ama asıl mesele karar almaktır. Terazi için karar almaktan çok, karar alma süreci sıkıntılıdır, bu süreçte tam anlamıyla nötr olup, her tarafa adil olacak bir çözüm bulma, sosyal anlamda kabul edilir, her iki tarafa da uygun bir çözüm yaratma konusunda zaman harcanır ama iş karar almaya gelince gözünü araba farı kamaştırmış  tavşan gibi donup ortada kalabilir. Bir sorunun mantıklı çözümlerini görebilecek zihin açıklığına sahip olmakla birlikte, bu konunun doğru /yanlış ekseninde uygunluğu ve duygusal açıdan kendine ne hissettireceği konusunda kafası karışabilir. Ne yapması gerektiğini düşünür, doğru şeyi yapmak ister, ama bunun kendi içsel yansımaları ve farkındalığını yansıtması bakımından kendi özünü ortaya koyan bir şey olmasına çabalamaz. Başkalarının ne düşündüğü, üslendiği rolüne uygun olup olmadığı, toplumsal kabulü , algıyı ve prestijini düşünerek duygusal bir çıkmaza girer ve  karar almakta paralize olur.

Allahtan Mars Venüs’ün burcunda alttan almak zorunluluğunu kemiklerine kadar hissetse bile, Venüs Oğlak burcunda ve yapılması gerekeni yapmak konusunda, arkadan ona destek veren hatta yumruk sallayan Pluton sayesinde Mars’a itici bir güç sağlayacaktır.

Mars  25- 28 Aralık tarihlerinde Uranüs ile kare yapacak, ilişkilerde beklenmedik sürprizler ve çıkışlar ortaya çıkabilir. Var olan yapının yeniden düzenlenmesi için inisiyatif alan, adalet ve kurumsal bakış açısında yeniliklere gidilebilecek adımlar atılabilir. İlişkiler de ve ortaklıklarda hareketli, dinamik ve enerjik tartışmalar yapılabilir.  Ocak başı Mars bu defa Pluton ile kare yapacak. Yine adalet, hak ve hukuk konularında anlaşma sağlamak, kuralları dengeye oturtmak ve ilişkileri daha medeni hale getirecek düzenlemeler yapmak mümkün. Şirket kurma çalışmaları hız kazanabilir, iş fikirleri, estetik konularda yapılacak çalışmalar verimli olabilir. Mart’ın ilk haftası Mars Venüs ile kare yapıyor. Bu da hem kadın-erkek ilişkilerinde , hem toplumsal anlamda sosyal konularda pekiştirici bir yaklaşımı gerektiren tavırların önemini gözler önüne serecektir.

Mars Terazi’de hepimize nerede durup nerede konuşmamız gerektiği hakkında tecrübeler yaşatabilir. Önce atla sonra düşün eğilimi taşıyan Mars , önce savaşır daha sonra savaş alanından çekildikten sonra hasar tespiti yapar, Venüs ise riskli bir savaşa girmeden önce diplomatik yollardan halledebileceği ne varsa kapalı kapılar ardında , gizli kartlarını oynayıp, sevimlilik ve şeytan tüyü ile işleri halletmeye bakar. Kaba kuvvet ve sağa sola saldırmanın ne anlamı var, herkesin rahat ettiği bir ortamda elinde şarap kadehi konuşa konuşa anlaşırız diye düşünür.

Bu bağlamda Mars Terazi’yi şöyle özetleyebiliriz.

 • Adalet savaşçısı
 • Uluslararası ve ülke içi hukuk konularında farkındalık
 • Toplulukları memnun etme ihtiyacı, tribünlere oynamak
 • Toplumsal anlamda kabul görülür olmak
 • Avantaj ve dezavantajları hesaplamak
 • Ne doğru ne yanlış açıklığa kavuşturmak
 • Karar alma aşamalarında objektif davranmak
 • Dengeyi bulmak için özveride bulunmak
 • Pluton ile kare yaptığında, gerçek niyetin saklanması ve diplomatik bir gülümsemeyle kamufle edilmesi
 • Müzakere masasına oturmak veya ayrılıkları , çatışmaları masa başında halletmeye çalışmak.
 • Öncülerde oluşacak kare sebebiyle sosyal ve toplumsal yaşamın etik kurallarını kalıcı ve herkesi memnun edecek bir ortak zemine çekilmeye çalışılması.

HARİTAMIZDA TERAZİ NEREDEYSE o alanda kişileri ve gereksinimlerini önemsemek zorundayız. İlişkilerde denge kurmak, alttan almak ve rol dağılımını herkesi mutlu edecek bir biçimde yapmalıyız. Eğer yeni ilişkiler veya ortaklıklar başlatıyorsak seçeneklerimizi iyice gözden geçirmeden sadece karşımızdakini memnun etmek için adım atmamalıyız. Ortak kararlarda karşımızdakini iyi dinleyip ihtiyaçlarını iyi anlamaya çalışmalıyız. Yoksa Mars Mart başından Mayıs sonuna kadar geri giderken bu halledilmemiş konulara bir kez daha dönmek zorunda olacağımız kesin.

Koç Yükselen için ilişkiler alanında yer alacak Mars hem de yükselen yöneticisi olduğu için evlilik ortaklıklar konusunda dikkatli olmalı, anlaşmazlıkları kibar, medeni ve iki tarafı da mutlu edecek şekilde çözmeliyiz. Yeni bir iş konusu , ortaklık alanı veya ilişki teması başlatabilirsiniz, bu bağlamda karar almak açısından zamana ihtiyaç duyabilirsiniz. İş , eş konuları sizi oldukça meşgul edecektir.

Boğa Yükselen için Mars çalışma ve sağlık evinizde yer alacak. özellikle günlük hayatta karşılaştığınız veya çalışma ortamında birlikte olduğunuz kişilerle kurduğunuz diyaloğa dikkat ediniz. Anlaşmazlıkları alttan alarak, çözüm yolları ve diğer alternatifleri deneyerek çözmeye çalışınız. İş ortamında astlarınız ile dedikodu veya arkadan konuşma gibi yıpratıcı durumlardan uzak durunuz. Sağlık bakımından kendinizi kollayınız, böbrekler ve jenital cenah başınıza iş açabilir. Alttan ala ala şişeceğiniz için peklik çekebilirsiniz.

İkizler Yükselen için Mars yükselene aşk, yaratıcı çalışmalar ve çocuklar evinden üçgen yapacağı için bu alanlarda belli bir çabaya girmek mümkün. Yazmak ve çizmek, yaratıcı ilhama açık olmak, hobi alanlarınızda mutlu olmak, estetik duygunuzu geliştirmek bakımından size yeni bir çaba getirecek olan bu süreç aynı zamanda aşkı da ihmal etmemeniz gerektiğini hatırlatabilir. Daha romantik ve uyumlu bir ilişki yaratmak için kolları sıvayın. Ciddi bir ilişki kurmak zamanı gelmiş olabilir. Çocuklarınızı dinleyin ve kurduğunuz diyalog içerisinde karşılıklı olarak yapılması gerekenleri düşünün ve adil olanı uygulayın.

Yengeç Yükselen için Mars ev ve yaşam alanında ve ebeveyn ilişkilerimizi temsil eden alanda yer alıyor. Ev ortamında ilişkileri yumuşatmak ve ortak kararlarda pekiştiren bir tavır içinde olmak zorunluluğu doğacak. Ebeveynlerle diyalog daha denge bulmaya yönelik olmalı ve farklılıklardan çok ortak zeminde buluşmak gerekecek. Ev içi tadilat ve dekorasyon konusu gündeme gelebilir. Yaşam alanınızı daha kolay yaşanılabilir hale getirmek ve zevkinize uygun kılmak için çalışmalar yapabilirsiniz. İş ortamının gergin ve yüksek temposundan evinize kaçtığınızda huzur bulmak arzusu taşıyabilirsiniz. Aile içi ilişkinizi uyuma kavuşturmak için harika bir fırsat olacaktır.

Aslan Yükselen için Mars iletişim, zihinsel faaliyetler, eğitim ve kardeşler evinizde yer alacak. Yakın çevre ve kardeşlerle olan ilişkinizde yeni bir farkındalık ile uyum yaratan ve fedakarlık içeren bir tutum içine girmek zorunluluğu hissedebilirsiniz. Sanatla ilgili, estetik temalar içeren konularda eğitimler alabilirsiniz. İnsan ilişkileri ve sosyal alanda iletişim kurma becerilerinizi keskinleştirmek ve pekiştirmek adına çalışmalar yapabilirsiniz. Yollarda ve kısa yolculuklarda tartışmalardan kaçınmalı , seyahat planlarınızı geciktirmeden yaparak, hızlı kararlar almayı başarmalısınız.

Başak Yükselen için Mars para kaynaklarımız ve kendimize nasıl değer verdiğimiz ile alakalı evde yer alacak. Bu süreçte para kaynaklarınızı ve kazanç olanaklarınızı artırmak için yeni planlar yapabilirsiniz. Bir yandan da kurduğunuz ilişkilerin ve ortaklıkların kazançlarınıza nasıl yansıdığını düşünebilirsiniz. Bütçenizi dengeleyecek yeni kararlar almak ve harcamalarınızı kontrol altına almak konusunda bir farkındalık geliştirebilirsiniz. İş alanında kurduğunuz kontakların size sağlayacağı gelir kapılarını planlayabilirsiniz. Yapacağınız işlerde ve çalışmalarda iyi ve doğru insan ilişkileri kurmanın gerekli olduğunu düşünebilirsiniz.

Terazi yükselen için Mars imajımızı ve dış dünyada nasıl algılanmak istediğimizi tensil eden bir evde yer alacağı için kurduğumuz iletişim ve ilişki kalıpları özellikle önem kazanacaktır. Karşı tarafın ne dediğini nasıl davrandığını ve ne kadar özveride bulunduğunu düşünebilir, tutum ve davranışlarınızda kuracağınız uyum ve denge konusunun bu 8 ay boyunca gündeminizde olacağını düşünebiliriz. İlişkilerin tıkandığı noktada en azından objektif ve karşı tarafın ihtiyaçlarını ön plana alan bir yaklaşım taşırsanız çok kazançlı olacağınızı söyleyebilirim. Bunun yanı sıra karar almak ve cesaret etmek aşamasında biraz çaba harcamak gerekecek, hem profesyonel bir görünüm kazanmak, hem üstlendiğiniz sorumluluklarda denge kuran kişi olmak, hem de herkesi memnun etmeye çalışmak zorlu ama bir o kadar da ödüllü bir deneyim olacaktır.

Akrep Yükselen için Mars zihnimizin arka odasını, elde olmayan durumları ve kendimizi kolektife adadığımız konuları temsil eden evde yer alırken aynı zamanda çalışma ortamımızı, günlük işleri ve sağlığımızı temsil eden eve karşıtlık yapacak. İş ve çalışma ortamında bir arada olduğumuz kişiler ile olan iletişimimizi dikkatli bir biçimde düzenlemeliyiz. Uyum ve denge yaratan bir tutum sergilemeliyiz. Dedikodu veya arkadan konuşmalar varsa bunlardan uzak durmalıyız. Karar almakta ve uygulamakta elde olmayan nedenlerden ötürü geri kalabiliriz. Huzur bulmak ve mutlu hissetmek için hem kendimizi hem başkalarını memnun etmek ihtiyacı hissedebiliriz. Gizli saklı konulardan başımız ağrıyabilir. Ya da bizden saklanan bir şeyler olduğunu düşünerek hayıflanabiliriz. Sakin ve barışçıl davrandığımız sürece  bilinç altımızda ve günlük yaşamımızda rahat ederiz. İnsanların bizi mutlu etmesini beklemektense kendimizi mutlu etmenin yollarını aramalıyız.

Yay Yükselen için Mars arkadaşlıklar ve gruplar, gelecek hedefler evinde yer alacak. Arkadaşlarımızla kurduğumuz ilişkide pekiştiren ve güzellikler yaratan bir tutum sergilemeliyiz. Yeni ilişkiler kuracağımız arkadaşlar edineceğimiz ve girdiğimiz çevrelerde uyum ve denge yaratacağımız bir süreç olacaktır. Önce ben demekle önce sen demenin arasındaki farkı arkadaşlıklarımızda deneyimleyebiliriz. Sosyal ortamlarda kabul görmek, gruba ve topluluklara uyum sağlamak, diplomasi yapmak önem kazanacaktır. Biraz nabza göre şerbet vermek gerekebilir.

Oğlak yükselen için Mars kariyer ve prestij evinde yer alacak. Annemizle ilişkimiz önem kazanıyor. Topluluklar önünde kendimizi nasıl temsil ettiğimiz konusunda bir farkındalık geliştirebiliriz. Yeni bir ortaklık, iş anlaşması veya işimizde estetik ve insan ilişkisi, halka ilişkiler unsuru ağır basan işlerle meşgul olabiliriz. Uyum ve denge yaratan kişi olmak ve bu konuda inisiyatifi ele almak gerekebilir.

Kova Yükselen için Mars uzak yolculuklar, akademik çalışmalar, basın yayın ve yeni kültürler ve felsefeleri temsil eden evde yer alacak ve yükseleninize üçgen yapacak. Bu dönemde sizi memnun eden yerleri ziyaret etmek, yolculuklar yapmak konusunda düşünebilirsiniz. Bu ev aynı zamanda mahkemeler ile alakalı olduğu için hak ve adalet arayışı önemli olabilir. Estetik, sanat, moda veya yeni trendleri içeren konularda çalışmalar yapabilir basın yayın organlarını kendi yararınıza kullanarak öne çıkmak isteyebilirsiniz. Yeni fikirler ve felsefeler kullanarak kültürel alanda kendinizi destekleyen çalışmalar yapabilirsiniz.

Balık Yükselen için Mars ortak para paylaşımlarını ve borç alacak işlerini temsil eden evinizde yer alacak. ortak harcamalarınızda adil olmak ve eşitlik konusu önem kazanıyor. Bütçe yapmak ve ortak gelirlerin nereye harcanacağı konusunda alttan alan bir tutum sergileyebilirsiniz. İlişkilerinizde cinsel uyumun önemi öne çıkabilir. Borç-alacak konularında denge kurmak ve akılcı herkesi memnun edecek bir düzenleme yapmak konusunda düşünebilirsiniz.

Kaostan yeni bir düzen çıkarken  mutlaka bir denge ortaya çıkacak bu tam beklediğimiz ve umduğumuz şey olmayabilir ama belki de tam bize iyi gelecek şey olmak üzeredir.

Sevgilerimle,

Naz Bayatlı

 

 

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir