Tesadüfün Gizemli Geometrisi ve Daktiloyla Yazan Maymun Teoremi

TESADÜFÜN GİZEMLİ GEOMETRİSİ VE DAKTİLOYLA YAZAN MAYMUN TEOREMİ

Sizin de daha önce başınıza gelmiştir mutlaka. Bazen zihnimden önemsiz gibi gözüken , ufak tefek bir şey geçiriyorum, isteyerek düşündüğüm veya üzerinde kafa yorduğum  önemli bir şey değil, düşünce dizini içerisinde araya giren saniyelik bir yan düşünce. Bu anlamını merak ettiğim bir sözcük, kendimle ilgili bir yargı, almak istediğim birşeyle ilgili bir düşünce olabilir. Sonra onu düşündüğümü unutup gidiyorum. Taa ki sorum kısa bir süre sonra hiç ummadığım bir biçimde cevaplanıp, almak istediğim şey bana hediye edilip veya öğrenmek istediğim  kelime bir TV programında karşıma çıkıp açıklanıncaya kadar.

Bana bu sık sık oluyor. Bir kaç örnek vereyim: Bir kere tanışıp sonra görüşmediğiniz insanlar vardır ya, aradan zaman geçer bir yerde tekrar karşılaşırsınız adınızı çıkarmaya çalışırlar vesaire , bu durumlarda nedense adım hep “Gül” olarak hatırlanır, ben de “Bu isim de güzel ama benim adım Naz “ derim, onlar da “  Aaa öyle miii!! Bence Gül sana daha yakışıyor derler” bir kaç gereksiz espri yapılır ve geçer gider. Ben de  acaba birden fazla insan neden bana Gül ismini yakıştırmakta ısrar ediyor diye düşündüğüm  bir günün sonunda , arkadaşımla buluşup  Cafe’de oturduk, bana bir kitap aldığını söyledi uzattı, açtım , baktım… kitabın adı ne?!! “ A GIRL NAMED ROSE”  ADI GÜL OLAN KIZ.”Eh PES “dedim!

Yine geçenlerde, gazete okurken, bu aralar medyada çok geçen Kerhen ve Sehven kelimelerinin ne anlama geldiğini bilmediğimi düşündüm. Unutmayayım da sözlüğe bakayım dedim. Sonra,TV de haberleri izlerken NTV spikeri “Bu aralar bu iki kelime iddianamelerde çok geçiyor, biz de sık sık kullanıyoruz anlamını bilmeyenler için bu iki hukuki terimi açıklayayım “ dedi ve sözlüğe bakmama gerek kalmadı. Son bir örnek ve bu benim için önemli olanlardan biriydi. Öğrencilerim, yakın arkadaşlarım bana sık sık hep sabırlı bir melek gibisin derler, ben de mutlu olurum aslında çoğunlukla sabırsız ve derslerde patlamaya hazır bir el bombası gibi hissetmeme neden olacak kadar çok sayıda tembel tenekeyle beraberim. Bir ara bu moral desteği iltifatını uzun süredir kimseden duymadığımı ve acaba nerede hata yapıyorum diye düşündüğümü hatırlıyorum. Çünkü bu benim iyi yanlarımı ortaya çıkarmama yardımcı olan pozitif bir destek gibi gelir bana, bir tür bonus moral puanı. Neyse uzatmayayım ,bu konuyu düşündüm ve unuttum.Akşam en beğendiğimiz Çin Lokantasına gidene kadar. Çok sevdiğimiz garson arkadaş siparişle ilgili alakasız bir konu sebebiyle bana  “ Valla siz buraya gelen diğerlerine göre sabırlı bir melek gibisiniz” demez mi!. Ben “çok teşekkür ederim” derken evrenden cevabımı aldığım için sevinçliydim.

Bu yazıya ara verdim , bir iki saat sonra geri geldim ve bilgisayarımdan müzik dinliyordum, shuffle moduna getirdim ,bu modda şarkı tutmayı severim, işte bu şarkı bundan olsun/ bu şarkı şuna gitsin  gibi, hazır Yeni Ay gerçekleşmişken  Balık burcu temalarına uygun olsun diye ve Yurdahal Hanım’ın  Ay Taktiklerin’de yazdığı öğütlere de kulak vererek “ Bundan sonraki şarkı evrenden bana bir mesaj olsun” dedim ve çalmaya başlayan şarkı STING’in SHAPE OF MY HEART  şarkısıydı ( ve o sırada facebook’ta sevgili ilkokul arkadaşım Nesteren’de “Çok severim” diye bu şarkıyı paylaşmış) . Şarkının bir kısmında şöyle diyor daha önce dinlemiş ve farketmemiştim, hayret ettim;

“He deals the cards as a meditation and those he plays never suspect.

He doesn’t play for the money he wins.

He doesn’t play for the respect.

He deals the cards to find the answer.

THE SACRED GEOMETRY OF CHANCE.

The hidden law of probable outcome. “

(Kağıtları meditatasyon yapar gibi dağıtır, oynayanlar asla şüphelenmezler. Kazandığı para için veya saygınlık için oynamaz. Kağıtları cevabı bulmak için dağıtır. ŞANSIN KUTSAL GEOMETRİSİNİ. Muhtemel sonucun saklı kanununu. ). Ve başlığa koyduğum cümleye baktım tema neredeyse aynıydı.

Bazen zihnimiz inanılmaz bir alıcı verici radyo gibi çalışıyor sanırım. Frekansa dahil olduğumuz zaman zihnimizdeki ile paralel bir çıkarıma varmamıza yardımcı olacak bir veri, bir paylaşım, bir tesadüf karşımıza çıkıyor, belki bu artık aslında bir tesadüf değil sizin bir düzlemde, belli bir biliş ayarındaki frekansa anten açıp oradan beslenmeniz ile ilgili birşey bence. Asıl yazmak istediğim konu bu çerçevede bir şeydi.Tesadüfün gizemli müdahelesi yazıyı biraz uzattı ama yazmak istediklerim tesadüfün ortaya çıkma ihtimalini bize düşündürecek bir  matematiksel teorem ile ilgili. Darwin’in DNA dizilimi gelişigüzel midir konuları ilgili bir yazı okurken bu teoremin bilim çevreleri arasında tartışıldığını ve tartışmanın taa Aristo’ya kadar uzandığını okuyunca internetten bir araştırayım dedim. Tamamını okumak isteyenler Vikipedi’de Sonsuz Maymun Teoremi diye arayabilirler. Ben size çok kısa bir özetini yapayım.

Daktilo ile yazan maymun teoremi : bir daktilonun tuşlarına sonsuz bir süre boyunca gelişigüzel basan bir maymunun belirli bir metni örneğin Shakespeare’in Hamlet’inin tamamını yazma olasılığının matematiksel olarak ihtimal hesabıdır. Bu teorem içerisinde değişkenler farklılıklar gösterir, örneğin bir maymunun bir metni anlamlı söz dizinleri ile sonsuz bir sürede, doğrulukla yazma ihtimali, sonsuz sayıda maymunun sonsuz bir sürede bir metni yazma ihtimali,  tek bir maymunun, veya sonsuz sayıda maymunun tek bir kelimeyi doğru biçimde yazma ihtimali gibi olasılıklar ayrı ayrı hesaplanmaktadır. Bu arada teoremde sözü geçen maymun modern zamanlara uyarlanıp gerçek değil, gelişi güzel sonsuz harf dizinleri üreten bir makine olarak farzedilmiştir. Bu yapılan denemelerin matematiksel kanıtı var dediğim gibi bakabilirsiniz detaylı bir biçimde açıklanıyor ama neresinden bakarsanız bakın sonuç değişmiyor, Hamlet’in tesadüfen yazılması ihtimali sıfıra yakın bir ihtimal. Sonsuz bir sürede ve sonsuz gelişi güzel denemeyle bile. Çünkü her tuşa basan maymun kendi içerisinde bir sonraki harfin ne olabileceği ile ilgili sonsuz ihtimaller serisi meydana getiriyor ve bu böyle sürüp gidiyor. Birbirinden istatiksel olarak bağımsız iki olay (bu iki olay birbirinin sonucunu etkilemiyorsa) bu olayların aynı günde gerçekleşme olasılığı ile, bu olayların ayrı ayrı günlerde gerçekleşme olasılığının çarpımına eşittir. Örneğin ; Montreal’de belli bir günde yağmur yağma olasılığı 0.3 olsun ve San Fransisco’da aynı gün bir deprem olma olasılığı 0.008 ise : bu iki olayın birlikte gerçekleşme olasılığı 0.3x 0.008= 0.0024 ‘e eşit olacaktır.

Oysa hepimizin hayatı şansın yüzümüze güldüğü, gülmediği tesadüflerle dolu. Matematiksel olarak bile gelişigüzel denemelerle tuşa basıldığında anlamlı bir kelime oluşma ihtimali bile bu kadar düşükken, nasıl oluyorda aynı gün içerisinde zihnimden geçirdiğim bir cümle, çok az tanıdığım bir insanın ağzından bana sorumun cevabını verir gibi dökülebiliyor.

Zihnimiz ve zihinlerimiz sonsuz evrende, sonsuz olmayan ömürlerimiz süresince milyonlarca düşünce dizini yaratıyor.  A Guide for the Advanced Soul ( Gelişmiş bir Ruh için Rehber) adlı kitap, aklınıza bir soru geldiğinde rastgele herhangi bir sayfayı açıp bakmanız için hazırlanmış, orada akıllı öğütler ve erdemli sözler yer alıyor, sorduğunuz soruya evrenin verdiği yanıt nedir  onu algılamayı size bırakıyor. Ben açtım ve yazanlar şunlar:  Thoughts are like Boomerangs !!!               ( Düşünceler Bumeranglar gibidir). Ve şöyle devam ediyor ; Bilinçaltınızda cevap her zaman hazırdır. Bir sorun karşısında cevap aramaya başladığınız andan itibaren bilinçaltınız size çözüm üretir. Zihninizde o soruyu tutun ve üzerinde düşünün , sonra içinizden gelen sesi dinleyin, bu ses derin bilinçaltınızın size bulduğu cevaptır. Bu sesi duyamadınız veya dinlemediniz diyelim,  O cevap bir duygu, bir farkındalık ve bir biliş yaratacak bir rehber olayla hayatınızda karşınıza çıkacaktır. Tesadüfün Gizemli Geometrisi herbirimizin bilinçaltında tanımlanan bir teorem gibi.

Sorun size cevabı verilecek;

Arayın bulacaksınız,  

Çalın, kapı size açılacaktır .

Çünkü her kim sormuşsa cevabı almış,

Her kim aramışsa bulmuş,

Her kim kapıyı çalmışsa, kapı ona açılmıştır.

MATTHEW 7:7,8

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir