VENUS RETROSU VE VENÜS ENERJİ MERKEZİMİZE ETKİLERİ

VENÜS Retro olunca Venüs Enerji Merkezimiz de etkilenmeye başlar.

Venüs enerji merkezi ikinci çakraya karşılık gelir. İşlevi, harita sahibi kişiye büyük mutluluk vererek “hayalleri gerçek kılmak”tır. Bu merkez aracılığıyla gıda, eşya ve fiziksel zevkler gibi “madde”lerin yanı sıra ilişkiler, aşk ve mutluluk duygusu gibi hayallerimizin tadına varırız. En üst düzeye ulaştığında bu merkez “yeryüzünde cennet” duygusunu yaratır. Yeri göbek deliğinin bir parmak altındadır. Mutluluk ve tatmin duygusu hayatımızda eksik olmaya başladığında bu bölge yağlanmaya başlar.
Bu merkeze “sakral çakra” denir; nasıl ki üçüncü çakra (Güneş) erkek gücünün merkeziyse, sakral çakra da kadın gücünün ve varoluşunun merkezini temsil eder. Aynen erkeklerin kendi güç merkezlerinin etrafında (üçüncü çakra bölgesi) oluşturduğu gibi kadınlar da kendi güç merkezlerinin çevresinde (ikinci çakra bölgesi, yani kalçalar ile mide altı) bir koruyucu yağ tabakası oluşturur. Bu merkez, harita sahibi kişinin (Venüs) dileklerinin ortaya çıktığı yerdir; aynı biçimde üçüncü çakra da gücün (Güneş) kendini gösterdiği merkezdir.
VENÜS RETRO DÖNEMLERİNDE BU BÖLGEDE ŞİŞKİNLİK OLMAYA BAŞLAR MENSTURAL DÜZEN AKSAR.

VENÜS MERKEZİNİN İsmi

Sanskritçede bu enerji merkezi için “tatlandırmak” anlamındaki Svadhisthana sözcüğü kullanılır.

Kişiliği
Duygusal kişilik.

Temel ihtiyacı
Tatmin ve çekicilik ihtiyacı.

Temel sorunu
Suçluluk

Rengi
Turuncu.

Elementi
Su.
(VENÜS BALIK’TA YÜCELİR)

İşlevi

SAKRAL merkezle kurulan duygusal bağlantı, hayattan keyif alma, tatmin ve çekicilik duygusunu kazanma yetisi kazandırır. İkinci çakra, yani Venüs çakrası duyular evrenine geçişin kilit noktasıdır. Harita sahibi kişinin hayata duyduğu heyecan burada oluşur; kişi burada kendini iyi hissedip hayattan keyif alır.
Şükran (Venüs’ün Sanskritçe karşılığı olan Shukra, “teşekkür ederim” anlamındadır), ikinci merkezin dengesi için kilit sözcük ve duygudur; aynen “lütfen” sözcüğünün dördüncü merkez ( Ay Merkezi kalp çakrası) için kilit konumda olması gibi. Kişi, sahip olduğu ve edindiği şeylerden ötürü müteşekkir olur , bu andan itibaren ise daha fazla güzelliği kendine çeker . Yani diğer insanların gözünde ancak doğum haritamızda Venüs’ün ve dispozitörünün ( Venüs’ün haritamızda bulunduğu burcun yönetici gezegeni) Boğa ve Terazi’deki gezegenlerimizin para ve evlilik evlerimizdeki gezegenlerin izin verdiği ölçüde çekici , maddi tatmin, cinsel tatmine ve hayattan keyif almak durumunda olduğumuzu unutmamak gerekir. Bu merkez uyum içerisinde çalıştığında harita sahibi kişinin, istediği kişilerin yanı sıra istediği şeyleri çekme becerisi ciddi ölçüde artar.

VENÜS HARİTAMIZDA VEYA GÖKYÜZÜNDE RETRO OLDUĞU VEYA DÜŞÜK BİR BURÇTA YER ALDIĞI ZAMAN
Bedenin esneyememesi (özellikle leğen kemiği bölgesinde), karın altı bölgesinde şişkinlik, üreme bezlerinde sorunlar kadınlardaki adet öncesi sendromdur; burada hormon değişiklikleri nedeniyle ruh hallerinde kuvvetli değişiklikler görülür.

Kıskançlık bu enerji merkezindeki dengesizliğin en sık rastlanan ve ana
göstergesidir. Bu merkez özü gereği kişiyi farklı deneyimlere dalmaya ittiği için (sonuç olarak burası “duyuların enerji merkezi”dir ve muazzam kuvvetlidir) kıskançlık, harita sahibi kişinin belirli bir duyguya bağlanması sonucunda ortaya çıkar; bu duygu karşılık bulamadığında (yani “beklentilerin gerçekleşmesi”nden sorumlu enerji merkezi Jüpiter’le birlikte harekete geçmediğinde) ise kişi, “esaret hâli”nde, belirli bir duyguya bağlanacak, tatminsizlik veya kıskançlık duygusu içerisine girecektir.
Bu enerji merkezi kapandığında kişiler rahatlamış hissedemedikleri için başkalarıyla iletişimlerinde toplumsal yetenekleri düşüşe geçebilir, kendilerini toplum içerisinde rahat hissetmeyebilirler. Bunun yerine, sanki yargılanıyorlarmış, hataları göze batıyormuş gibi sürekli kendilerini savunma ihtiyacı duyarlar. Venüs çakrası kapanmış bir kişide, mükemmeliyetçilik ve başkalarını eleştirme eğilimi görülür. Böyle kişiler yoruldukları ve sıkıldıkları izlenimini verdikleri gibi kolayca yorulur ve sıkılırlar. Başkalarına tahammülleri azdır, bu da karşılarındakini eleştirme ve yargılama ihtiyacını doğurur. İlk çakra gelişmiş ise kişi ikinci çakradaki yetersizliği ilk merkezi kullanarak telafi eder – kendini çalışmaya verir (işkolikler).
Tıpkı birinci çakranın temel sorununun korku olması gibi suçluluk da ikinci çakranın temel sorunudur. Suçluluk duygusu, kişinin yapmak istemediği veya kendisini kötü hissettiren (bu durum sağlıklı seviyedeki sorumluluk duygusunun dengesi bozulduğunda ve sağlıksız bir suçluluk duygusuna dönüştüğünde gerçekleşir) veya kendilerini istedikleri şeylerden mahrum bırakmaya iten bir şeyi yapmasının (suçluluk duygusu nedeniyle istedikleri şeyleri hak etmediklerini düşünerek) nedenidir. Bu çoğunlukla bilinçaltında, “kendini sabote etme” şeklinde gerçekleşir.
Arzu (Venüs) gereklidir çünkü motivasyon ile ilham duygularını yaratır. Motivasyon olmazsa her şey sıkıcı, yorucu ve boş bir hâl alır. Her şey zorlaşır ve anlamsızlaşır, bu ise duygusuzluğa (“düz çizgi”) ve umursamazlığa yol açar.
Bu dönemlerde içki çikolata sigara vb gibi bağımlılıklara daha fazla kapılırız. Dolayısıyla retro dönemlerinde Venüs enerji merkezini dengeleyecek ses frekansı, renk nefes ve beden hareketleri yapılmalıdır ki enerji akışı tıkanmasın rahatlasın bedenimiz esnesin.

Naz Bayatlı
Enerji Astrolojisi Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir