Yükselen Burç ve İfade Ettikleri

YÜKSELEN BURÇ VE İFADE ETTİKLERİ

Yükselen burç dediğimiz  haritamızın birinci evi kişi hakkında en temel bilgi verebilecek evlerden biridir. Doğum anımızda ufukta yükselen takım yıldız yükselen burcumuzu belirler. Yükselen burcumuzun yönetici gezegeni ve haritamızda hangi evde ve burçta yer aldığı, diğer evler ve gezegenlerle yaptığı açılar bir astrolog için özellikle önemlidir.

Yükselen burcumuzda yer alan gezegen veya ascendant noktasına kavuşum yapan bir gezegen varsa önemlidirler, çünkü kendimizi dış dünyada ifade ederken bu gezegenlerin temsil ettiği konuları daha bir vurgulayarak yansıtıyoruz demektir. Hayata bakış açımızı, ve başkalarının bizi nasıl algıladığını, dış dünyada kendimizi nasıl tanıtmak istediğimizi ifade eder. Doğumdan sonra ve ilk çocukluk yıllarımızda içine doğduğumuz çevrenin koşullarını ve annemizin ne şartlarda bizi dünyaya getirdiğini anlatır. İlk çocukluk yıllarımızdaki tecrübeler bizim ömür boyu kişiliğimizde taşıyacağımız karakteristik özelliklerimizin de oluşmasına yol açar. Bu nedenle büyüdüğümüz zaman çevremizden  yükselen burcumuzun özellikleri ile paralel beklentiler içine gireriz. Yükselen burcu Aslan olan bir kişi, çevresinin kendisine bir kral veya kraliçe gibi davranmasını bekler, Başak olan bir kişi herkesin ve herşeyin organize olması ve detaylara dikkat etmesini bekler.

Yükselen burç sanki dış dünyaya açılan kapıdır. O kapıyı kimler,  ne amaçla çalacak, biz kapıyı açtığımızda dış dünyada nasıl görünmek istiyoruz, ya da biz nasıl görünürsek görünelim insanlar gerçekte bizi nasıl algılıyor yükselen burcumuz tarafından belirlenir.

Bunun yanısıra yükselen burç sağlıkla ve fiziksel görünümümüzle de alakalıdır. Doğum anımız ilk nefes aldığımız ve vücut bulduğumuz an olduğu için vücut sağlığımızla da yakından ilgilidir. Bu eve aldığımız transitler ve yaptıkları açılar genel sağlığımızı etkileyen sonuçlar doğurabilirler.

YÜKSELEN KOÇ

Enerjik, sportif, atılgan, sabırsız, özgürlüğüne düşkün, savaşçı, çocuksu,dikkatsiz ve rekabetten hoşlanan kişiler olurlar. Cesaretlidirler, gözüpek davranırlar. Dış dünyada kendi çizdikleri yolda gitmek isteyen, bireysel ve tek başına bir şeyler başarmaya çalışan biri olarak görülürler.  Koçlar dürüst ve sözlerini sakınmadan söyleyebilecek cesarete sahip kişilerdir, Enerjileri ve hayat dolu tavırları ile onları sürekli hareket halinde görebilirsiniz. Koçlar işbirliği yapmaktan hoşlanmazlar, ancak siz onların dediğini yapacaksanız işbirliğine razı olabilirler. İşler kendi istedikleri gibi gitmezse bunu kolay kabul etmeyeceklerdir, yani yumuşak başlı bir partner beklememelisiniz. Yöneticisi Mars’ın bulunduğu ev, burç ve yaptığı açılar kişiliği ile ilgili daha detaylı ipuçlarını verecektir.

YÜKSELEN BOĞA

Materyal değerler ve sahip olduklarını kaybetmemek yükselen Boğa’lar için oldukça önemlidir. Sabırlı sakin, dayanıklı, statükocu ve kararlı insanlardır. Kolay kolay ne yaşam biçimlerini değiştirirler ne de işlerini. Sağlam ve kalıcı olana karşı zaafları vardır. Muhafazakar kişiler olurlar. Gerçekçidirler, ve akılları başlarında davranırlar. Kavgacı veya mızmız değillerdir, ancak çok stres altına girerlerse öfkelerinden sakınmalısınız. Kimsenin işine karışmayı sevmezler, onlarda kimsenin işine karışmasından hoşlanmazlar.Pratiktirler, elle tutulan, gözle görünen şeylere ilgi duyarlar. Hayallerle uğraşmazlar, zaten hayal dünyaları çok gelişmiş değildir. Pragmatik insanlardır ve hayatlarını konfor anlayışlarına göre yavaş yavaş kurarlar ve güvenlikleri için çalışır ve biriktirirler. Doğayı severler ve doğada bulunmak onları sakinleştirir ve mutlu eder. Kendilerini şımartmayı ihmal etmezler, bazen tembel ve hiç değişim yapmadan yaşamaları monotonluğa ve sıkıntıya sebebiyet verebilir. Yöneticisi Venüs’ün bulunduğu ev, burç ve yaptığı açılar kişiliği ile ilgili önemli ipuçları verecektir.

YÜKSELEN İKİZLER

Yükselen burcu İkizler olan bir kişi, insanlarla , çevresinde ve dünyada olup bitenlerle hep bağlantıda olmak ister. Haber alıp, vermek, konuşmak ve bilgi toplamak en büyük amacıdır. Bunca bilgiyi toplama, öğrenme , anlatma ve iletme sırasında tüm bunları derinlemesine sindirecek zaman bulamayabilir. İkizlerin merakı tatmin olsun yeter, o nedenle konularla derinlemesine değil , yüzeysel olarak ilgilenir. Esnek, kolay adapte olan, farklılık ve çeşitliliği seven kişilerdir. Çabuk sıkılırlar ve kendilerini kolay kolay hiç birşeye sıkı sıkıya bağlamak istemeyebilirler. Yöneticisi Merkür olduğu için kısa yolculuklara çıkan, gidiş gelişleri fazla olan bir insan olurlar. Dillere, yazmaya, konuşmaya yeteneklidirler. Merkür’ün haritada hangi evde ve burçta bulunduğu ve yapmış olduğu açılar daha detaylı bilgi verecektir.

YÜKSELEN YENGEÇ

Yengeçler anaç, ailelerine düşkün, evlerini seven, beslemeyi, yedirmeyi, içirmeyi bir hayat tarzı olarak benimsemiş insanlardır. Duygusal ve hassastırlar. Kendilerini sürekli güvende hissetmek isterler, bu nedenle çevrelerine bir koruma kalkanı örerler ve bunun ardına saklanıp yaşamlarını güven duydukları aile, arkadaş ve yakın çevre içerisinde geçirmek isterler. Geçmişten getirdikleri herşeye sıkı sıkıya bağlıdırlar. Utangaç ve alıngan olabilirler. Kolay kolay sahip olduklarından vazgeçemezler ve birikitirme huyları vardır. Evlerine bağlı oldukları kadar vatanseverdirler. Hafızaları güçlüdür, anılarını unutmazlar. Herkesle kolaylıkla empati kurabilme yetenekleri olduğu için kolayca sempati toplayabilirler. Yöneticisi Ay haritada hangi evde ve burçta yer alıyorsa ve hangi açıları yapıyorsa, kişi hakkında daha detaylı bilgi edinebiliriz.

YÜKSELEN ASLAN

Aslanlar, kendilerini bir ortama girdikleri zaman farkettirmek için ellerinden geleni yaparlar. Zaten siz onları farkedersiniz. Giyinişleri ve tavırları ve konuşma tarzları ile sanki bir tiyatro sahnesinde gibi spot ışıklarını üzerlerine çekmek isterler. Gururlarına oldukça düşkündürler, kendilerine önem verirler, soylu ve asil davranmak isterler. Bazen bir despot gibi davranıp, sözlerini dinletip, dediklerini yaptırmak isteyebilirler. Bütün bunların ötesinde, sıcak kalpli, cömert, dostlarına sadık, neşeli ve heyecanlı insanlardır. Kendilerine güvenilmesinden hoşlanırlar veya sizin ona güven duymanız için gereken herşeyi yaparlar. Onların üstün olduğunu kabul edin yeter! Yöneticisi olan Güneş’in , haritada hangi evde ve burçta olduğuna bakarak  kişi hakkında daha fazla bilgi edinebiliriz.

YÜKSELEN BAŞAK

Başak hayatında faydalı ve fonksiyonel olan şeyleri yapmayı ve bulundurmayı sever. İşe yaramayan ne varsa atıp, yerine çalışan ve doğru işleyen şeyleri almayı ister. Düzen kurmak ve kategorize etmek onların temel amacı ve mükemmelik birincil hedefleridir. Dikkatlidirler, detaylara çok önem verirler, el becerileri harikadır. Diğer yandan, alçak gönüllü, fazla öne çıkmaktan hoşlanmayan, arka plandan herşeyi idare etmeyi seven kişiler olurlar. Fiziksel görünümleri ve vücutları ile çok ilgilidrler. O kadar titizlenirler ki bazen hastalık hastası tanımı onlara çok iyi uyar. Kendilerini acımasızca eleştirebilirler, gerçi çevrelerindeki kişilerde bundan nasiplerini alırlar, her ne kadar kızsanız da haklı olduklarını bilirsiniz  El becerileri oldukça yüksektir ve başladıkları işi çalışkanlıkla çabucak bitirirler ve sonuç oldukça tatmin edici olacaktır. Yöneticisi olan Merkür, haritada han gi evde ve burçtaysa kişi hakkında ek bilgi verecektir.

YÜKSELEN TERAZİ

Adaletin terazisini taşıyan sembolüyle, yükselen burcu Terazi olan kişiler hayatta sembollerine yakışır bir şekilde adil davranmaya çalışırlar. Medeni ve diplomatik tavırlarıyla girdikleri her çevrede sosyalleşebilirler. Naziktirler, her iki tarafı da objektif bir biçimde dinleyip karar almaya çalışırlar, bu nedenle bazen kendileri kararsız kalabilirler. Çevrelerinde şiddet ve seviyesizlikten hiç hoşlanmazlar. Sanat ve estetik değerlere bağlıdırlar. Uyum ve harmoni ararlar. Ancak zevklerinde ve yaşam tarzlarında doğru bildikleri konusunda oldukça tutucu davranabilirler. Stillerini değiştirmek konusunda acele etmezler. Kendi hayat tarzına uymayan insanlarla pek yakınlık kurmak istemezler, ancak çok barışçıl oldukları için kimseyi de kırmak istemezler. Yöneticisi Venüs’ün haritada hangi evde ve burçta olduğuna bakarak daha detayli bilgi edinebilirsiniz.

YÜKSELEN AKREP

Fiziksel ve zihinsel açıdan oldukça güçlü kişilerdir. Benlikleri ve zihinleri üzerinde kontrol sahibidirler, dolayısıyla iradeli ve istemleri oldukça güçlü insanlardır. Akrep geleneksel olarak krizlerle sık sık yüzyüze gelir ancak bu krizleri atlatacak güce ve cesarete sahiptir. Bununla birlikte bir kriz anında yanınızda olmasını isteyeceğiniz birer arkadaştırlar. Sizi de krizin kollarından çekip alabilirler. Oldukça tutkulu ve yoğun duygusal yaşamı olan kişiler olurlar. Kıskanç ve şüphecidirler. Eğer merakını kabartıranız bir dedektif gibi sakladığınız neyse ortaya çıkartmayı severler. Kendileri de genellikle polisiye ve dedektif romanları okumayı severler. Ketumdurlar, kendileri hakkında çok konuşmayı sevmezler, sır verirseniz tutarlar.Sevgileri gibi, nefretleri de güçlüdür ve sizden bir Akrepi düşman olarak seçmenizi tavsiye etmem. Acımasız bir biçimde sizden intikamını alırlar, eğer bunu gerçekleştiremezse kendine zarar verecek kadar kinini içinde tutar. Cinsellik ve ölüm , bilinmezlik konuları onları cezbeden konulardandır. Duygularını saklamadan size açıklamaları konusunda endişeniz olmasın, arkanızdan iş çevirmeden yüzünüze gerçekleri söyleyebilecek cesaretleri vardır. Yine de dediğim gibi bir Akrep’in intikamından korkmanızı tavsiye ederim. Yöneticisi Mars ve Pluto haritanın hangi evinde ve burçta yer alıyorsa bu özellikleri etkileyecek kişi hakkında ek bilgi verecektir.

YÜKSELEN YAY

Yükselen burcu Yay olan kişilerin hep gidecekleri bir yer ve kendilerine koydukları bir hedef vardır. Seyahat etmeyi, yeni yerler ve kültürler keşfetmeyi çok severler. İlgi alanları oldukça geniş ve farklı farklıdır. Eğitime ve felsefelere çok önem verirler. Girişken, konuşkan, neşeli, cömert, bazen biraz abartılı ve patavatsız olabilirler. Dürüst, açık sözlü, samimi, komik ve maceraperest tiplerdir. Büyük hayalleri ve büyük beklentileri vardır. Yay’ların idealleri vardır, sosyal ,politik ve felsefi inançları soğrultusunda yaşamak ister, ideallerine uygun hedefler belirler ve o hedef doğrultusunda sürekli planlar yaparlar. Açık havayı ve doğa gezilerini sever. Büyük alanlardan hoşlanır. Renkli, canlı, heyecanlarına uygun ortamları tercih ederler. Yöneticisi Jüpiter’in haritada hangi evde ve burçta yer aldığına bakmak kişi hakkında daha detaylı bilgi sağlar.

YÜKSELEN OĞLAK

Yükselen oğlaklar, ciddi, aklı başında, sorumluluklarının bilincinde insanlardır. Kurumsallıktan hoşlanırlar. Yapı kuran, düzen kuran ve bir sistemin işleyip işlemeyeceğini kontrol eden, organize ve mali konularda becerikli kişilerdir. . Dolayısıyla gerçekçi olurlar, gereksiz hayallere kapılmazlar. Kararlarından vazgeçmeyen, kaya gibi sağlam, geleneklere bağlı, otorite figürlerine saygılı ve çalışkan insanlar olurlar. Oldukça hırslıdırlar ve kariyerleri hayatta herşeyden daha önemlidir. Profesyonel kişilerdirler ve sabırla başarı basamaklarını birer, birer atlayarak hayatta ilerlerler. Sembollerinde yer alan keçi gibi fiziksel anlamda dayanıklı ve esnek insanlardır. Karamsar, hayata pesimist açıdan bakan ve eli sıkı olabilirler. Yöneticisi Satürn , haritada hangi evde ve burçta yer alıyorsa kişinin karakterine değişik yanlar katabilir.

YÜKSELEN KOVA

Yükselen Kovalar özgür, zeki,eşitlikten ve herkes için adalet isteyen, humanist, insanlık için idealler sahibi kişiler olurlar. Burçlar kuşağı içinde sosyolojik olgularla en ilgili insanlardır. Bireysel tarafını en çok ifade etmek isteyen ve bağımsız olarak yaşamak isteyen kişiler Kovalardır. Bunca sosyal niteliklere sahip Kova kişisi, aslında özel hayatını pek ortaya dökmek istemez. Onun idealleri tüm insanlığın dil, din,ırk ayrımı olmaksızın biraraya gelmesidir. Bu konular için sesini yükseltebilir. Soyut kavramlara oldukça açıktır ve öğrenmek, araştırmak ve uygulamak ister. Kovalar oldukça zeki insanlardır, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeyi severler. Kovalar arkadaşlıklarına çok önem verirler, uzaktan soğuk ve mesafeli görünseler de, aslında oldukça samimi ve yakın davranabilen kişilerdir. Toplumsal kurallara uymaktan çok hoşlanmazlar, sıradışı bir yaşam tarzları ve dünya görüşleri olabilir. Ancak sosyal bir amaç uğruna bir konuda harekete geçmek isterseniz yanınızda bulunduracağınız kişi bir Kova insanıdır.

YÜKSELEN BALIK

Balıklar zodyak kuşağının en son burcunu oluşturur. Fedakar, iyiliksever, sevgi dolu ve hassas kişilerdir. İnançları güçlüdür, çok düşünmeden kalpten inandıkları için, kolay kolay inançlarından vazgeçmezler. Zora pek gelemezler, eğer çok zorlanacaklarını bilirlerse daha kolay olanına razı olabilirler veya arkalarını dönüp gidebilirler..Fikirleri başkalarının görüşlerinden kolay etkilenebilir, bu nedenle Balıklar kolay manipüle edilebilirler. Renkli bir hayal güçleri vardır, bu nedenle sanat dünyasında oldukça başarılı olabilirler. Resim, müzik ve sinema alanında bir çok Balık burcundan sanatçı yer almaktadır. Balıklarda oldukça idealist insanlardır ancak Kovalar gibi gerçekçi ve objektif olamazlar, bu nedenle uzun yıllar süren yanılsamalar içine düşebilirler. Kendilerine güvenirlerse, yüksek sezgi ve empati yetenekleri dolayısıyla, fantazi dünyalarını da işin içine katarak bir çok alanda oldukça başarılı olabilirler.Diğer su elementinden burçlarda olduğu gibi esnemesini bilen, akımlara uyan ve çevresine ayak uyduran kişiler oldukları için çevrelerini bir ayna gibi yansıtabilirler. Yöneticisi Jüpiter ve Neptün olan balık burcu gezegenleri haritada hangi evlere ve burçlara düşüyorsa ifade ettiği temalar kişiler hakkında ek bilgi verebilir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir